Šumarski list, znanstveno-stručni časopis Hrvatskog šumarskog društva, u novom se broju osvrnuo na građansku inicijativu kolektivne sadnje drveća 25., 26. i 27. listopada. Iako u ovoj Facebook inicijativi prevladava entuzijazam i želja za jačanjem svijesti građana o očuvanju i zaštiti prirode, u glasilu tvrde, postoje i radikalniji osvrti na šumarsku struku, poput tvrdnje da im je sječa prioritetnija od sadnje.
– S obzirom na sve učestalije i nekorektne napade na šumarsku struku, što je prevršilo svaku mjeru, potiče nas da se mi kao struka oglasimo. Možemo smireno, stručno i argumentirano, a možemo i bezobrazno kao što se nas napada. Ponajprije, za laike koji to žele čuti, kažemo da je sječa uzgojni zahvat. Šuma ili stablo ima nazovimo ga početak, rast kroz razne uzgojne faze do optimuma, a potom slijedi faza „odumiranja“. Zadaća šumarske struke je prebroditi tu zadnju fazu upravo sječom starih stabala, polučiti korist društvu njihovom preradom, ali osiguravši prethodno u jednodobnim sastojinama u godini dobrog uroda sjemena prirodno pomlađivanje – stoji u uvodniku glasila.
Nadodano je i da se u ovoj struci ništa ne radi amaterski, već da sve počiva na znanstvenim i stručnim saznanjima u šumarskoj praksi stečenoj kroz preko 250 godina organiziranog šumarstva. – Klimatske promjene, ledolomi, vjetrolomi i štetnici, čemu su posebice u zadnje vrijeme izložene šume, samo još otežavaju rad u šumarstvu i zahtijevaju još veću stručnost i znanje, a nikako amaterizam – reklo je uredništvo te pozvalo građane da budu odgovorni prema prostoru i prirodi: – Nemamo ništa protiv toga da se ozelenjuju neke gradske površine, ali i to mora biti planski, kako izborom površina, tako i vrstom drveća, poznavajući i poštujući njihove ekološke i biološke zahtjeve. Saditi bilo što i bilo gdje, što iščitavamo iz upućenog poziva, je neodgovorno i prema prostoru, ali i prema biljci.