Vlada će na sutrašnjoj sjednici donijeti paket mjera koje trebaju ublažiti tržišni udar na gospodarstvo, a samim time i drvoprerađivačku industriju Hrvatske koja je zbog svoje dominantne izvozne orijentacije jedna od najizloženijih sektora u državi. Neslužbeno saznajemo kako se glavna mjera treba odnositi na produženje roka plaćanja za drvnu sirovinu. Prijedlog seta sektorskih mjera proslijeđen je na odobrenje resornim ministarstvima i očekuje se kako će nakon sutrašnje sjednice Vlade iste biti i operativne. Obzirom na povećane i zabrinjavajuće zalihe sirovina, proizvođači furnira predlažu da se nastavi s preuzimanjem najvrjednije sirovine, kako ista ne bi propala na šumskim skladištima.
Neizvjestan nastavak proizvodnje
Posebni su izazov otpreme robe prema Italiji i zapadnoj Europi koje su zaustavljene. Posljednjih 30 dana u hrvatskom drvoprerađivačkom sektoru obilježeno je dosad najvećim povećanjem zaliha drvne sirovine, usporavanjem proizvodnje, smanjenjem inozemnih narudžbi, a uslijed transportnih ograničenja došlo je do potpunog zastoja isporuke roba kod mnogih drvoprerađivačkih tvrtki koje sada s velikom neizvjesnošću gledaju na oporavak tržišta. Kina i azijska tržišta pokazuju blage znakove oporavka, ali daleko je to od predkriznih odnosa, s time da nedostatak kontejnera, odnosno njihove visoke transportne cijene utječu na smanjenje zarada i na smanjenu konkurentnost hrvatskih tvrtki. Dio industrije sada proizvodi za skladište, a tvrtke unutar investicijskih ciklusa imaju snažan pritisak vraćanja kredita, dok su komercijalne banke vrlo rezervirane oko financiranja ovog sektora. Već više od 30 dana tvrtke iz drvne industrije apeliraju na nadležne institucije da donesu cijeli set mjera.
EU i vlade osiguravaju pomoć industriji
Normalizacija odnosa na tržištu te postizanje uobičajene likvidnosti među tvrtkama teško će se dogoditi u naredna dva mjeseca, ističu njemački analitičari koji smatraju kako su najavljene mjere njemačke vlade te Europske komisije dobra mogućnost za pomoć pogođenom gospodarstvu, iako se ne smije izgubiti puno vremena na administrativne procedure. Dio stručnjaka zastupa slabije ambiciozne scenarije i predviđa oporavak tek u posljednjem kvartalu ove godine. S druge strane, pogođena industrija se oglašava alarmima diljem Europe, no nitko za sada ne može prognozirati ukupne posljedice i trajanje krize.
Neviđena kriza likvidnosti u talijanskoj drvnoj industriji
Prošli tjedan se javno oglasio Emanuele Orsini, predsjednik središnje udruge proizvođača namještaja i drvnih proizvoda FederlegnoArredo pozvavši nadležne institucije na energično pokretanje mjera za podršku tvrtkama i radnicima: – Treba nam snažan odgovor ili će sve ostalo biti nedovoljno! Predviđamo neviđenu krizu likvidnosti, pad prihoda i izdavanja računa te puno nepoznanica oko naplate, vjerojatno puno toga što smo isporučili uopće nećemo unovčiti, rekao je Orsini. Zadržavanje radnih mjesta i pripreme za oporavak su naš jedini cilj, ali nužno je da naše kompanije, uglavnom male i srednje, budu sada podržane od Vlade. Naša Federacija predstavlja proizvodni sektor koji je oduvijek predstavljao Italiju u inozemstvu, stoga i sada želimo pomoći kako se zemlja ne bi zaustavila u potpunosti. Moramo se sada početi pripremati, kako bi bili spremni započeti proizvodnju ponovno, čim prođe ova izvanredna situacija, zaključio je Orsini.