Početkom ožujka brojni europski trgovci drvom koji inače godinama izvoze piljenu građu i drvne obloge iz četinjača prema prekomorskim tržištima obustavili su, ili su znatno smanjili otpremu građe prema glavnim dosadašnjim tržištima, a Kina je već skoro dva desetljeća preuzimala glavne količine mekog drva iz Rusije i europskih zemalja.
Izvoz europske smreke zaustavili su sami trgovci zbog niza ograničenja, prije svega zbog složenog transporta, te zbog poremećaja na europskom tržištu trupaca, gdje je zabilježen pad cijena tijekom veljače, i posebice početkom ožujka. Lošim europskim vijestima treba dodati kako je i u Kanadi, točnije glavnoj šumskoj pokrajini – u Britanskoj Kolumbiji zabilježen pad proizvodnje i prodaje građe za čak 20%, što je ozbiljna količina jer se godišnje samo prema SAD-u izveze skoro 40 mil. kubika građe.
Prognoze za poboljšanje stanja u medijima su vrlo rijetke, no dio analitičara kako bi se tržište moglo normalizirati u roku 45-60 dana ako se pandemija u Europi ubrzo obuzda, pa do rokova oporavka od najmanje 6 mjeseci do godinu dana. Osim pada na burzama, koji će, procjenjuje se, iznositi oko 2.500 mlrd. EUR zabrinjava što su zdravstvenoj krizi prethodila ozbiljna gospodarska usporavanja u Njemačkoj i Italiji, te što su rezultati prethodnih trgovinskih ratova Kine i SAD-a te SAD-a i Kanade bili već vidljivi i što su se odrazili na poslovanje svjetske industrije namještaja i na svjetske pilane već u zadnjem kvartalu 2019.