Njemačka je od Europske unije zatražila odgodu provedbe novog zakona koji je usmjeren protiv globalne deforestacije,a koji je prvotno trebao stupiti na snagu krajem prosinca 2024 godine. Navedeni zakon (direktiva) ima za cilj zabraniti uvoz u EU proizvoda povezanih s deforestacijom, uključujući kavu, kakao, soju te drvo.Pozivajući se na zabrinutost njemačkih poduzeća, ministar poljoprivrede Cem Ozdemir pozvao je Bruxelles na šestomjesečnu odgodu, pomičući datum početka primjene direktive na srpanj 2025. Kancelar Olaf Scholz također je pridodao svoju bezrezervnu potporu, naglašavajući potrebu da EU propisi budu sinkronizirani s interesima europskih država i poduzetnika, a istu izjavu prenijeli su vodeći mediji.
Naime, kako je D&N izvještavao još početkom godine, ovaj prijedlog primjene zakona je naišao na globalne i EU kritike, a zemlje poput Brazila i Sjedinjenih Država tvrde kako će isti propis administrativno opteretiti poljoprivrednike i šumare. Unutar EU-a, gotovo 20 država članica, predvođenih Austrijom i Finskom, također je izrazilo zabrinutost kako bi zakon mogao stvoriti pretjeranu birokraciju, osobito za poljoprivredni sektor, što bi potencijalno moglo naštetiti ulaganjima i konkurenciji. Direktivom je predviđeno kako će uvoznici u EU-a biti odgovorni osigurati dokaze kako bi njihovi lanci opskrbe bili transparentni. Treba dokazati kako ti proizvodi, odnosno procedure u njihovoj proizvodnji nisu utjecali na krčenja šuma u drugim zemljama i kontinentima. Zakon predviđa i neka moderna rješenja, odnosno predviđa korištenje naprednih alata poput geolociranja i satelitskih podataka, a kako bi uvezeni proizvodi bili u skladu sa zakonom.
Šume igraju ključnu ulogu u apsorpciji ugljika i održavanju bioraznolikosti, međutim globalno krčenje šuma već je dovelo do značajnog gubitka površina, s regijama poput amazonske prašume koje su izgubile oko 20% svoje površine tijekom prošlog stoljeća. Neosporno je kako EU predvodi ekološki osviješten svijet i zalaže se za strože ekološke propise na globalnoj razini, ali rasprava o balansiranju između interesa u području zaštite okoliša te između praktičnih i ekonomskih aspekata međunarodne trgovine. U svakom slučaju, nakon što su i druge članice EU, te brojne sektorske asocijacije tražile odgodu, očekuje se kako će inicijativa Njemačke uroditi plodom i kako će primjena direktive EUDR biti odgođena.